Brattleboro Swim Team members get ready to push off at the start of a back­stroke heat earlier this season. (Kayla Rice/Reformer )
Brattleboro Swim Team members get ready to push off at the start of a back­stroke heat earlier this season. (Kayla Rice/Reformer )

BRATTLEBORO -- For the third year in a row, the Brattleboro Swim Team captured the Division 1 Southern Vermont Swim League District Championship.

The ages 10 and under swimmers built a lead in the morning and then the afternoon competitors added to it, giving Brattleboro a final team score of 1,158 points. The Rutland Swim Team was next best with 965.5 points and Manchester Swim Team wound up third with 721 points.

Brattleboro's Will Hill, Isabelle Magbie and Ben Cooper all broke a championship record. Hill's 16.15 in the boys 8 and under 25 Yard Free bested Brattleboro's Kyle Picut's time of 16.98 that was set in 2008, Magbie's 1:05.35 in the girls 15-16 100 Yard Back broke Ashley Duncan's 2008 record of 1:05.64, and Cooper's 27.44 in the boys 17-19 50 Yard Back beat his own mark of 27.66 that he swam in 2013.

"All BST swimmers swam hard and fast, achieving many personal bests and top heat and event finishes. Their hard work, positive attitude, and good sportsmanship were evident at the meet," said BST coach Beverly Wright.

Taking first place for the Brattleboro Swim Team were:

1. Girls 8 and under 100 Yard Medley Relay -- Kennedy Taylor, Eva Gould, Kali Taylor, Sadie Mills.

2. Boys 10 and under 100 Yard Medley Relay -- Owen James, Calvin Gould, Will Hill, Willem Thurber.

3. Girls 8 and under 100 Yard IM -- Kali Taylor.

4. Boys 8 and under 100 Yard IM -- Willem Thurber.

5. Boys 8 and under 25 Yard Free -- Will Hill.

6.


Advertisement

Girls 8 and under 25 Yard Free -- Kali Taylor.

7. Boys 8 and under 25 Yard Back -- Will Hill.

8. Boys 8 and under 25 Yard Fly -- Will Hill.

9. Boys 8 and under 25 Yard Breast -- Willem Thurber.

10. Girls 8 and under 50 Yard Free -- Kali Taylor.

11. Boys 8 and under 50 Yard Free -- Will Hill.

12. Girls 8 and under 100 Yard Relay -- Kennedy Taylor, Eva Gould, Sadie Mills, Kali Taylor.

13. Boys 10 and under 100 Yard Free Relay -- Owen James, Willem Thurber, Calvin Gould, Will Hill.

14. Boys 12 and under 100 Yard Breast -- Trevor Fay.

15. Boys 13-14 500 Yard Free -- Drew Brooks.

16. Boys 19 and under 200 Yard Medley Relay -- Ben Cooper, Cameron Wright, Matt Dulmaine, Phelan Muller.

17. Boys 17-19 200 Yard IM -- Ben Cooper.

18. Girls 15-16 100 Yard Back -- Isabelle Magbie.

19. Girls 15-16 50 Yard Free -- Grace Reeder.

20. Boys 17-19 100 Yard Back -- Ben Cooper.

21. Girls 15-16 100 Yard Breast -- Isabelle Magbie.

22. Boys 13-14 200 Yard Free -- Drew Brooks.

23. Girls 15-16 200 Yard Free -- Grace Reeder.

24. Boys 15-16 100 Yard Breast -- Matt Dulmaine.

25. Girls 17-19 200 Yard Free -- Anna Gaskill.

26. Boys 15-16 200 Yard Free -- Phelan Muller.

27. Boys 15-16 100 Yard Fly -- Matt Dulmaine.

28. Boys 17-19 50 Yard Back -- Ben Cooper.

29. Boys 13-14 100 Yard Fly -- Drew Brooks.

30. Girls 15-16 100 Yard Fly -- Isabelle Magbie.

31. Girls 17-19 100 Yard Fly -- Anna Gaskill.

32. Boys 11-12 50 Yard Breast -- Trevor Fay.

33. Boys 15-16 50 Yard Breast -- Matt Dulmaine.

34. Boys 13-14 100 Yard Free -- Drew Brooks.

35. Girls 15-16 100 Yard Free -- Isabelle Magbie.

36. Boys 12 and under 200 Yard Free Relay -- Andrew Prah, Matt Brooks, Trevor Fay, Henry Thurber.

37. Boys 19 and under 200 Yard Free Relay -- Phelan Muller, Cameron Wright, Yaya Cooper, Ben Cooper.